UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do aktualności

Zakończenie projektu, ale pamięć o Cichociemnych pozostanie na zawsze

środa, 07 grudzień 2016

Zespół Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku realizował projekt „Wywalcz Jej wolność lub zgiń - historie Cichociemnych”. Uczniowie mieli przygotować materiały dotyczące losów jednego z Cichociemnych.

W ramach realizacji zadań projektowych doszło do  spotkania z siostrzeńcem Antoniego Iglewskiego "Cichociemnego", panem Szymonem Szynkowskim w Radziejowie. Uczniowie poznali pamiątki, rodzinne fotografie zgromadzone przez pana Szynkowskiego, odwiedzili miejsca związane z życiem ,,Ponara’’ m. in. dom, w którym urodził się Antoni Iglewski, Liceum Ogólnokształcące, na murach którego umieszczono tablicę pamiątkową, zapalili znicze na grobie Cichociemnego. Młodzież dowiedziała się również o wyjątkowych spotkaniach „rodziny” Cichociemnych. Z całego świata zjeżdżają się  krewni Cichociemnych w każdą trzecią niedzielę maja. Spotykają się na Powązkach, aby złożyć wieniec przy pomniku upamiętniającym czyny, chwałę i męstwo Cichociemnych. Po uroczystościach uczestnicy biorą udział w pikniku edukacyjnym, śpiewają pieśni patriotyczne. Na takie spotkania zostaliśmy zaproszeni przez pana Szymona Szynkowskiego, co stanowi wielkie wyróżnienie dla naszej szkoły.

W dniu 06.12.2016 roku  doszło do spotkania pana  Szymona Szynkowskiego z młodzieżą Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku . Siostrzeniec Antoniego Iglewskiego opowiedział o życiu i działalności swojego wujka - ,,Ponara’’, jego losach wojennych i po II wojnie światowej. W czasie spotkania odczytano fragmenty wspomnień Antoniego Iglewskiego spisane i wydane przez rodzinę.

Teraz czekajmy cierpliwie na ogłoszenie wyników, o których zostaniemy powiadomieni przez organizatora projektu Fundację Bo Warto … bo było warto uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.

Zapraszamy na stronę internetową projektu.

Tekst: A. Zdrojewska, foto: I. Wieczorek