Egzamin Gimnazjalny
Poniżej przedstawiamy info dotyczące egzaminu gimnazjalnego. Więcej informacji na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części:
• humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z zakresu języka polskiego
• matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych i z zakresu matematyki
• z języka obcego nowożytnego.
Egzamin ma formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż egzaminu nie można nie zdać.
Egzamin odbywa się w kwietniu. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.
Każda część egzaminu jest przeprowadzana innego dnia. Części humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza trwają po 150 minut. Egzamin z zakresu języka polskiego i z zakresu matematyki trwa po 90 minut, a z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie i z zakresu przedmiotów przyrodniczych trwa po 60 minut. Część egzaminu z języka obcego nowożytnego trwa 60 minut na każdym z poziomów: podstawowym i rozszerzonym.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku części drugiej z zakresu matematyki również przybory do rysowania: ołówek, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzymuje zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla każdego zakresu/poziomu egzaminu gimnazjalnego, do którego uczeń przystąpił:
• wyniki z części pierwszej (z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego)
• wyniki z części drugiej (z zakresu przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki)
• wyniki z części trzeciej (z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym)
• wyniki z części trzeciej (z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym).
Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.