UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do aktualności

100-lecie Bitwy Warszawskiej - obrona Włocławka

niedziela, 26, lipiec 2020

Zespół Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku weźmie aktywny udział w uroczystościach wojewódzkich 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Już 14 sierpnia 1920 roku wojska bolszewickie znalazły się kilkanaście kilometrów od Włocławka. Sowiecka 15 Dywizja Kawalerii otrzymała rozkaz zajęcia miasta.

Główne uderzenie na miasto nastąpiło 16 sierpnia 1920 roku ok. godz. 11:00, jednak dzięki ofiarności obrońców zostało odparte. Podpalenie przez obrońców Włocławka mostu na Wiśle spowodowało wściekłość bolszewików, którzy następnego dnia ostrzeliwali miasto pociskami artyleryjskimi chcąc zniszczyć Włocławek. 18 sierpnia 1920 roku bolszewicy rozpoczęli odwrót spod Włocławka.