UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do aktualności

Święto Szkoły - List Ministra Obrony Narodowej do ZSA

wtorek, 26, listopad 2019

Święto Szkoły jest zawsze wyjątkowym wydarzeniem – napisał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w liście do Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku – W Waszym przypadku jest ono dodatkowo uświetnione aktem ślubowania kadetów klas mundurowych - dodał Minister.

Święto Szkoły rozpoczęliśmy od lekcji wychowawczych poświęconych Patronowi czyli Obrońcom Wisły 1920 roku. Poszczególne klasy tworzyły plakaty dotyczące rocznicy „Bitwy Warszawskiej” zwanej „Cudem nad Wisłą”. W auli szkoły obejrzeliśmy patriotyczną część artystyczną i ceremonię przekazania Sztandaru Szkoły młodszym rocznikom adeptów szkoły. Złożyliśmy też wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze pod pamiątkową tablicą w budynku szkoły. Następnie uczniowie klas składających ślubowanie przemaszerowali pod Pomnik Poległych Obrońców Wisły 1920 na wzgórzu Gotarda w Szpetalu Dolnym, gdzie odbyła się doniosła uroczystość ślubowania blisko 250 kadetów Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku. Świadkami ślubowania na włocławskim Zawiślu byli rodzice Kadetów i mieszkańcy Włocławka a także znakomici i dostojni goście: posłowie na Sejm RP – p. Joanna Borowiak, p. Anna Dembicka i p. Paweł Szramka, zastępca Prezydenta Miasta - p. Barbara Moraczewska, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu p. dr Eugeniusz Lala, Rektor Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku – prof. Stanisław Kunikowski, dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy – płk Krzysztof Stańczyk, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień we Włocławku – ppłk Grzegorz Tucholski, zastępca dowódcy 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu – ppłk Sławomir Szwemin, dyrektor Zakładu Karnego we Włocławku – mjr Krzysztof Zientara, Komendant Straży Miejskiej we Włocławku – p. Bogdan Mielniczek, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP we Włocławku – bryg. Dariusz Krysiński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku – p. Piotr Grudziński, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu – p. Andrzej Zdrojewski, prezes Stowarzyszenia Saperów Polskich – płk Ryszard Chodynicki, prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego – p. Andrzej Ossowski, przewodniczący Rady Rodziców ZSA – p. Maciej Gawrysiak, społecznicy opiekujący się grobami bohaterów – p. Elżbieta i Piotr Busz oraz dr Marek Stefański – pierwszy dyrektor Zespołu Szkól Akademickich.

Dowódcą uroczystości była Kadet Patrycja Domańska, która złożyła meldunek dyrektorowi Zespołu Szkół Akademickich p. Zbigniewowi Suszyńskiemu. Uroczystość przygotowali: p. Agnieszka Zdrojewska – wicedyrektor ZSA, p. Ireneusz Wieczorek – koordynator klas mundurowych ZSA i ppłk Dionizy Budziszewski – nauczyciel Edukacji Wojskowej. Część artystyczną przygotowały: p. Marta Walczak - nauczyciel języka polskiego i p. Małgorzata Jóźwiak - nauczyciel geografii. Dziękujemy!

Zapraszamy do galerii foto z dnia Święta Szkoły.