UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do aktualności

ZSA na grobach bohaterów i żołnierzy

czwartek, 01, listopad 2018

Uczniowie Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku pamiętają o zmarłych bohaterach i żołnierzach, również o swoich patronach. W przededniu Święta Zmarłych odwiedzili groby bohaterów, którzy zapisali się w historii odzyskiwania przez Polskę niepodległości. 

Przedstawiciele klasy 7 Akademickiej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego nr 1: Franciszek Pawłowski i Brajan Bilarski, pod opieką nauczyciela historii p. Moniki Jeske, złożyli wizytę na cmentarzu komunalnym w celu upamiętnienia bohaterskich czynów żołnierzy polskich, poległych w bojach o niepodległość Polski. Uczniowie uporządkowali groby i zapalili znicze, dając wyraz pamięci i czci dla bohaterskich czynów żołnierzy. W hołdzie bohaterom walk 1914- 1920 - społeczność ZSA.

W Radziejowie, na tamtejszym cmentarzu spoczywają prochy Kawalera Orderu Virtuti Militari płk Antoniego Iglewskiego „Ponara” Cichociemnego, patrona klas mundurowych naszej szkoły. Kadeci klasy pilotażowej zapalili pamiątkowe znicze i oddali hołd bohaterowi pełniąc wartę honorową przy grobie. Następnie udali się pod pomnik patrona szkoły upamiętniający bohaterski czyn żołnierzy i mieszkańców Włocławka, w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Bitwa w obronie Włocławka była częścią bitwy warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”. Tutaj kadeci uprzątnęli teren i mogiłę Obrońców Włocławka, zapalili znicze i także pełnili wartę przy pomniku poświęconym Obrońcom Wisły 1920 roku.

Nasi bohaterowie żyją tak długo, jak długo żyje pamięć, którą budujemy i pielęgnujemy w sobie.